sobota, 16 sierpnia 2014

Pakiet Li-Ion do Yaesu FT-817

Po wymianie baterii w Yaesu VX-2 wpadłem na pomysł wykonania pakietu Li-Ion do Yaesu FT-817. Znalazłem w internecie informację, że można również wykorzystać baterie z telefonów. W pobliskim sklepie dobrałem sześć baterii tak, aby się zmieściły do wnętrza radia. Wybór padł na akumulatory BL-5C firmy BlueStar w cenie 10zł za sztukę. Producent zdeklarował ich pojemność na 1200mAh. Testy na ładowarce modelarskiej Redox Alpha wykazały, że pojedyńczy akumulator ma prawie 1400mAh, czyli więcej niż zapewnił producent. Zakupione akumulatory skleiłem taśmą dwustronną tak, aby utworzyły zgrabny pakiet. Sklejone akumulatory połączyłem po dwa równolegle i powstałe podwójne pakiety zostały dodatkowo połączone szeregowo co przy tej konfiguracji połączeń daje pojemność prawie 2800mAh i napięcie po pełnym naładowaniu na poziomie 12,6V. Oryginalną elektronikę zabudowaną w bateriach pozostawiłem, gdyż pełni ona funkcję protektora ogniw. Dodatkowo wyprowadziłem złącze do balansera, aby ładowarka modelarska mogła równomiernie ładować cały pakiet. Po wykonaniu połączeń i przetestowaniu, całość okleiłem paskiem samoprzylepnej folii w celu usztywnienia całości i zabezpieczenia przed zwarciem lub oderwaniem przewodów. Musiałem także zmienić złącze baterii w radiu gdyż nie udało mi się zakupić konektora który by pasował do zastosowanego przez Yaesu.
Jedynym minusem całości jest konieczność ładowania pakietu w zewnętrznej ładowarce, ale przy koszcie wykonania jednego (około 70zł) i pojemności jakią uzyskałem, nie uważam tego za niedogodność.
Dodatkowym plusem jest fakt, że akumulatory Li-Ion nie posiadają efektu pamięciowego.







Yaesu VX-2 - nowa bateria

Po wielu latach użytkowania, w moim VX-2 zużyła się bateria. Podjęłem decyzję o jej wymianie. Oryginalnie producent zastosował baterię FNB-82LI o napięciu 3,7V i pojemności 1000mAh. Zakup nowej, oryginalnej baterii to wydatek ponad 100zł. Oglądając oryginalny produkt doszedłem do wniosku, że bateria jest biźniaczo podobna do akumulatorów stosowanych w telefonach komórkowych. Poszedłem więc do pobliskiego sklepu z akcesoriami do telefonów i dobrałem baterię która pasuje do radia. Wybrałem model BLD-3 firmy BlueStar o pojemności 900mAh za który zapłaciłem 9zł. Po powrocie do domu stwierdziłem, że trzeba sprawdzić ile prawdy jest w tym "900mAh". Podłączyłem wiec zakupioną baterię do modelarskiej ładowadki Redox Alpha i rozpoczęłem testy. Po trzech cyklach rozładowania i ładowania wyszło, że zakupiona bateria ma pojemność większą niż deklaruje producent, tj. 1152mAh. Po miesiącu używania stwierdzam, że nowa bateria sprawuje się idealnie.